Bencze Márton a rádióműsorban, miután bemutatta a gépeit, és azok működését, előbb szüleiről szólt, aki parasztok voltak, de gyapjúfeldolgozással is foglalkoztak, majd gyermekkoráról mesélt, elmondva, hogy a tanítóképzőbe nem vették fel, így villanyszerelő szakiskolát végzett. A középiskola elvégzése után villamosmérnök szeretett volna lenni, de az ősei kulákmúltja miatt nem vették fel az egyetemre. Bencze a székelyudvarhelyi bútorgyárban volt alkalmazott, de munka után gyapjúfeldolgozó műhelyében dolgozott, a felesége tankönyveiből tanult, aki textil szakot végzett. Hosszas munka után nagyon régi gyapjúfeldolgozó gépeket újított fel, de ő is tervezett és készített saját maga számára új gépeket, ami miatt a gazdasági rendőrséggel dolga akadt.
A mester úgy döntött nem „építi tovább a kommunizmust” Romániába, így feleségével, és két kisebb gyermekével Magyarországra telepedett, de székelyudvarhelyi műhelye ma is működik. Előbb Dabason, majd Cegléden indította el gyapjúfeldolgozó műhelyét, felesége pedig jelenleg Pesten az Összefogás Szövetkezet szövőrészlegének a vezetője.
Bencze Márton műhelyéből nem csak a huszárok számára kerülnek ki a viseletek, de a Hadtörténeti Múzeum számára is itt készülnek az első- vagy második világháborús egyenruhák.
A Kossuth Rádió beszélgetése itt hallgatható…
Korábbi riport Bencze Mártonnal a Duna TV-ben itt…
Fotó: DunaTv