Dr. Mező Ferenc 1885. március 13-án született Pölöskefőn (Zala megye), elhunyt 1961-ben Budapesten. A magyar olimpiai mozgalom szellemi atyja, kivételes egyénisége. Életútja párhuzamba vonható Magyarország XX. század eleji történelmi viszontagságaival.
A Zala megyei indíttatás, a tanulás és az életpálya úttörő iramú keresése mind sarokpontja volt későbbi diadalútjának. Az olimpiai mozgalom eszméinek tudományos kutatója és felfedezője. Munkásságának „csúcsteljesítménye” az 1928-as olimpia szellemi versenyeiben kivívott aranyérem. Pályamunkájának címe „Az olimpiai játékok története” olyan szellemi termék, amelyet olyan magas szinten, mint ő, sem előtte, sem utána senki nem dolgozott fel.
A Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke volt 1947-től, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja pedig 1948-tól 1961-ben bekövetkezett haláláig.
Dr. Mező Ferenc eredetileg latin-görög szakos nyelvtanár volt. Pályáját Zalaszentgróton kezdte, majd Nagykanizsán folytatta. Az I. világháborút követően töretlennek remélt útját a külső társadalmi és politikai körülmények nagyban befolyásolták. Pedagógusi esküjéhez azonban hű maradt és egy kanyargós történet után Budapesten kapott állást. A zajos történelmi fordulatok egyik „útvesztője” 1919 tavaszán majdnem Ceglédre vetette, nem rajta múlt, hogy a zalai tájak regényes környezetéből az Alföld kapujában kössön ki.
Dr. Kürti György a Ceglédi Kossuth Gimnázium nyugdíjas igazgatója – édesapja a ceglédi sporttörténeti kutatások atyja – fedezte fel az alma mater leporolt, 1899-ben megnyitott és máig szigorúan őrzött levéltárában a Dr. Mező Ferenc ceglédi kinevezéséhez kötődő eredeti iratokat. Az eseményekből következtetve kiszámítható, hogy nem rajta múlott, hogy neve örökre beíródjon Cegléd történetébe és sportmúltjába. A Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium igazgatója egykoron nem fogadta a jeles tanárembert, noha dr. Mező Ferenc táviratban kérte, értesítsék, mikor foglalhatja el az állást. Birtokában volt ugyanis a Budapest-vidéki tankerület főigazgatójának kinevezési okirata.
A Ceglédi Sporttörténeti Bizottság elsőként számol be erről a sportbarátok széles körének. Az új felfedezés elsősorban a sporttörténeti szempontból jelent érdekességet. Bizottságunk a fentiekről összefoglaló kiadványban tájékoztatta a Magyar Olimpiai Akadémia Tanácsát és a sporttörténeti kutatások szakembereit, köztük első helyen Dr. Takács Ferencet a Testnevelési Egyetem professzorát, aki a közelmúltban könyvben dolgozta fel dr. Mező Ferenc életútját. A ceglédi kitérő ebben nem szerepel.
Büszkék vagyunk Dr. Mező Ferenc munkásságára és életművére.
Magyar László
Ceglédi Sportmúzeum vezetője