A hivatalos városi megemlékezés mellett a Jobbik Ceglédi Alapszervezete a régi Huszárlaktanyában meghalt, fogvatartott és onnan a Szovjetunióba, malenkij robotra vagy Gulág táborokba hurcoltak emlékére tartott rendezvényt a kommunizmus áldozatainak emléknapján február 25-én.
A 2. világháború alatt hazánkban 47 településen 56 fogolytábor működött, a legnagyobb közülük Cegléden. A hadifogolytábor, a ma Huszárlaktanya néven ismert épületegyüttes volt a Szolnoki úton.
A láger falain belül mintegy 200 000 fogoly fordult meg. A foglyok minimális ellátást kaptak, dühöngött a tífusz, a vérhas és százszámra haltak meg a legyengült emberek. A legtöbben éhen haltak. A halottak közül 400 fiatalt a közeli temetőbe, tömegsírba, másokat a szántóföldön, jelöletlen gödrökbe földeltek el. A 60-as években ezekről a területekről mélyszántások során emberi csontok sokasága került elő. Akik túlélték a láger borzalmait, azokat elhurcolták a Szovjetunióba, úgynevezett „málenkij robotra”.
Ezen falak áldozataira és a kommunizmus sötét korára emlékezve Ifj. Hegedűs Lóránt lelkipásztor a Budapesti Hazatérés templomának lelkésze mondott ünnepi beszédet. Ezt követően elhelyezték a kegyelet és a megemlékezés virágait a 2012-ben avatott emléktábla alatt és végül közösen elénekelték a Himnuszt.